سه شنبه, 15 ژانویه 2019 / نوشته شده در : آخرین اخبار

معافیت مالیات

طبق جزئیات لایحه بودجه سال آینده کل کشور سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم همانند قانون بودجه سال ۹۷، بالغ بر ۲۷۶ میلیون ریال در سال تعیین شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، همه ساله یکی از مباحثی که در بسته دخل و خرج بودجه سال 98 بررسی و تعیین می‌شود، مربوط به سقف معافیت مالیاتی حقوق کارمندان و کارگران است.

معافیت مالیاتی مستقیما با معیشت مردم در ارتباط بوده و میزان این معافیت می‌تواند بخشی از کاهش قدرت خرید و معیشت جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید »»» تشکیل پرونده کد اقتصادی

طبق جزئیات لایحه بودجه سال آینده کل کشور سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات‌های مستقیم همانند قانون بودجه سال 1397 بالغ بر 276 میلیون ریال در سال تعیین شده است.

به گزارش فارس، در حال حاضر به دلیل نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر به زعمکارشناسان قدرت خرید مردم به یک سوم قبل از نوسانات کاهش یافته، به همین دولت مجبور شد برای جبران و حمایت از اقشار کم درآمد بسته حمایتی در نظر بگیرد.

معافیت مالیات

معافیت مالیات

طبق مقررات وضع شده کارمندان و کارگرانی که کمتر از 3 میلیون تومان درآمد دارند، نیز مشمول بسته حمایتی می‌شوند، بنابراین این موضوع با ثابت ماندن سقف معافیت مالیاتی در تناقض است و احتمالا نمایندگان مجلس، آن را در بررسی‌های صحن مجلس و کمیسیون‌های تخصصی افزایش دهند تا بخشی از قدرت خرید از دست رفته از این طریق جبران شود.

بیشتر بخوانید »»» خدمات حسابداری | خدمات حسابرسی

به گزارش فارس طبق آمار بانک مرکزی در نیمه نخست سال جاری مالیات حقوق و دستمزد کارکنان بخش عمومی و خصوصی در مجموع ۵ هزار میلیارد تومان شده و طبق برآورد تا آخر سال به ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید که این رقم نسبت به کل درامد مالیاتی سال آینده کمتر از ۱۰ درصد خواهد بود.

در تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه ۹۸ آمده است:‌

13970913000397_Test_NewPhotoFree

سقف معافیت مالیاتی سال 98:

در تبصره ۶ لایحه پیشنهادی دولت آمده است: سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۴/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۸ سالانه مبلغ دویست و هفتادوشش میلیون (ریال تعیین می‌شود.

نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده و کارانه (به‌استثنای تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن و با رعایت ماده (۵) قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیأت علمی مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی، مازاد بر مبلغ مذکور تا پنج برابر آن مشمول مالیات سالانه ده درصد و نسبت به مازاد آن بیست درصد است.

سقف معافیت مالیاتی

سقف معافیت مالیاتی

میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد ۵۷ و ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ دویست و شانزده میلیون ریال تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید »»» شرکت حسابداری ، موسسه حسابداری

جزئیات مهم بودجه سال 98 کل کشور به شرح زیر است:

خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) سازمان بهزیستی و سایر خانواده های کم درآمد در سال ۹۸کماکان یارانه دریافت خواهند کرد و از فهرست دریافت کنندگان یارانه حذف نخواهند شد.

استانداران سراسر کشور مجازند با هماهنگی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و بر اساس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نسبت به حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی اقدام نمایند.

دولت در لایحه بودجه سال 98 کل کشور برای پرداخت حقوق و دستمزد بالغ بر 95 هزار و 228 میلیارد تومان برای خدمت کارکنان یا همان حقوق و دستمزد پیش‌بینی کرده است؛ همچنین 23 هزار و 375 میلیارد تومان در فصل دوم به منظور استفاده از کالاها و خدمات در نظر گرفته است.

جزئیات مهم بودجه سال 98

جزئیات مهم بودجه سال 98

کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی کشور به میزان ۱۲ درصد، نخستین تغییر کلان لایحه بودجه سال ۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۹۷ است.

دولت در لایحه بودجه ۹۸ پیشنهاد کرد، حقوق ماهانه زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معاف از مالیات شود که این سقف همانند سال جاری است و تغییری نکرده است.

بیشتر بخوانید »»» گزارش فصلی و ارزش افزوده در حسابداری شرکتی

بر اساس لایحه بودجه ۹۸، بودجه شرکتهای دولتی در سال آینده ۱۲۰۰هزار میلیارد تومان خواهد بود.

بر اساس لایحه بودجه در سال ۹۸ تسهیلات قرض الحسنه با دوره باز پرداخت ۵ ساله ازدواج ۱۵ میلیون تومان تعیین شده است که نسبت به امسال تغییری نداشته است.

افزایش ۵۰ ریالی عوارض روی قبوض آب مصرفی در سال آینده که در لایحه بودجه سال ۹۸ توسط دولت درج شده، منجر به افزایش ۲۱۵ میلیارد ریالی منابع مالی آبرسانی روستایی و عشاری می شود.

در راستای بودجه ۹۸ ، دولت مجاز است که برای افزایش و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی کسانی که دریافتی ماهانه آنها کمتر از ۲۰میلیون ریال باشد، بر اساس آیین نامه اجرایی بودجه لازم را اختصاص دهد.

مالیات حقوق

مالیات حقوق

بر اساس لایحه پیشنهادی بودجه ۹۸، عوارض خروج از کشور برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

طبق پیش‌بینی دولت در لایحه بودجه سال آینده حدود ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه‌های نقدی در نظر گرفته شده که در این حالت در هر ماه حدود ۷۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر می‌توانند یارانه دریافت کنند.

بیشتر بخوانید »»» مالیات حقوق

دریافت جریمه غیبت سربازی به منظور اعطای معافیت به مشمولان خدمت وظیفه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیش بینی نشده است.

دولت درآمد حاصل از افزایش ۲۰ درصدی قیمت هر لیتر نفت‌گاز در سال ۹۸ را ۱۰ هزار و ۷۸۹ میلیارد ریال پیش‌بینی کرده است.


دیگر مقالات مفید سایت نوین ارقام:

برای مشاهده سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار  اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس :

ایمیلinfo@novinacc.com

تلفن ثابت : ۷۷۹۲۱۳۵۲ – ۷۷۹۰۸۷۳۳ – ۷۷۹۲۹۸۱۰ 

تلفن همراه : ۰۹۱۲۸۴۳۲۷۷۳

آدرس : تهران، نبش اتوبان نواب، خیابان محبوب مجاز شرقی، پلاک 261، طبقه اول، واحد 5


منابع:

ana.ir

bartarinha.ir

farsnews.com

سه شنبه, 15 ژانویه 2019 / نوشته شده در : آخرین مقالات

ضرورت اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی شماره ی منحصر به فرد 12 رقمی است که توسط سازمان امور مالیاتی به واجدان شرایط فعالان اقتصادی تخصیص داده می شود.
هر شرکت و یا موسسه پس از ثبت  شرکت و از تاریخ ثبت آن به مدت 2 ماه زمان دارد تا با مراجعه به اداره ی دارایی مستقر در محدوده ی فعالیت خود،نسبت به تشکیل پرونده ی مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نماید.

چنانچه شرکت ها جهت اخذ کد اقتصادی اقدام ننمایند از معافیت های مالیاتی ماده ی 105 قوانین سازمان مالیاتی کشور محروم خواهند شد. در این ماده آمده است:

درآمد شرکت ها و درآمد ناشی از فعالیت های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود.

بیشتر بخوانید »»» تشکیل پرونده کد اقتصادی

پس از وضع هزینه های حاصل از منابع غیر معاف و کسر های مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد،مشمول مالیات حداکثر به نرخ بیست و پنج درصد خواهند بود.

ضرورت اخذ کد اقتصادی

ضرورت اخذ کد اقتصادی

علاوه بر محرومیت از مزیت فوق،اخذ کد اقتصادی یک تکلیف مالیاتی است.
سازمان امور مالیاتی کشور،از طریق کد اقتصادی قادر خواهد بود صورتحساب ها،دفاتر قانونی و فاکتورها را به راحتی بررسی کند و مالیات را بر اساس اسناد و مدارک به طور مستند محاسبه نماید.
از سویی دیگر،داشتن  کد اقتصادی  برای اشخاص حقیقی و حقوقی جهت صادرات و واردات و اخذ کارت بازرگانی نیز ضروری است.

وقتی یک شرکت تشکیل می شود ، بدون داشتن پرونده مالیاتی نمی تواند کد اقتصادی بگیرد، لذا شرکت نمی تواند با جایی قرارداد ببندد و شروع به فعالیت نماید.

اقدامات لازم جهت اخذ کد اقتصادی

هر شخص حقیقی و حقوقی جهت تعیین میزان مالیات پرداختی خود و اخذ کد اقتصادی می بایست برای تشکیل پرونده و تعیین حوزه مالیاتی اقدام نماید.

بیشتر بخوانید »»» خدمات حسابداری | خدمات حسابرسی

در ذیل به بررسی اقدامات لازم جهت اخذ کد اقتصادی می پردازیم. شایان ذکر است کارشناسان مجرب فکر برتر با دارا بودن تجربه و تخصص در این زمینه می توانند بهترین یاری رسان شما بزرگواران باشند.

اقدامات لازم جهت اخذ کد اقتصادی

اقدامات لازم جهت اخذ کد اقتصادی

برای این منظور، می توانید با کارشناسان فوق حرفه ای ما در ارتباط باشید.

مرحله اول : تشکیل پرونده مالیاتی

مراحل تشکیل پرونده مالیاتی به قرار ذیل است:

 1. تشکیل پرونده جهت مالیات عملکرد 
 2. پیش ثبت نام در تارنمای http://e2.tax.gov.ir 
 3. تشخیص حوزه مالیاتی و ممیز با توجه به آدرس ( توسط کارشناسان حقوقی زبده ثبت شرکت فکر برتر صورت می گیرد).
 4. پیش ثبت نام ارزش و تحویل مدارک
 5. دریافت شماره پرونده و کد واحد مالیاتی ارزش افزوده و پس از ارجاع پرونده توسط وکلای حرفه ای ثبت شرکت فکر برتر با  مراجعه به حوزه ارزش افزوده مربوطه

پس از دریافت تمامی شماره پرونده ها لازم است آن را در سامانه ثبت نام کد اقتصادی وارد نمایید تا ثبت نام کد اقتصادی تکمیل شود.

تشکیل پرونده مالیاتی

تشکیل پرونده مالیاتی

بیشتر بخوانید »»» شرکت حسابداری ، موسسه حسابداری

مرحله دوم : تعیین حوزه مالیاتی

جهت تعیین حوزه ی مالیاتی،می بایست به نزدیک ترین اداره امور مالیاتی مراجعه فرمایید و با دادن آدرس ، حوزه و ممیز خود را پیدا کنید.

مرحله سوم : فراهم نمودن مدارک مورد نیاز

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده و درخواست کد اقتصادی شخص حقوقی  عبارت است از :

 1. کپی برابر با اصل مدارک ثبتی:
  شرکت سهامی خاص ( آگهی تاسیس، تغییرات ؛ اساسنامه ، اظهارنامه )
  شرکت با مسئولیت محدود ( آگهی تاسیس، تغییرات ؛ اساسنامه ، تقاضانامه ، شرکتنامه )
 2. کپی برابر با اصل مدارک هویتی مدیران( شناسنامه و کارت ملی )
 3. اجاره نامه رسمی با کد رهگیری یا سند مالکیت به نام شرکت ( یا سند مالکیت به نام یکی از اعضای هیات مدیره باشد.ضمناَ سند باید تک برگی باشد در غیر این صورت اگر سند دفترچه ای است باید همراه با پایان کار باشد).
 4. قبض تلفن ( بدون مغایرت کد پستی با آخرین آگهی و اجاره نامه یا سند )
 5. تکمیل دفتر چه ثبت نام اشخاص حقوقی
 6.  مهر شرکت
 7. پرداخت 2 در هزار سرمایه شرکت
 8. گواهی امضاء در دفتر خانه اسناد رسمی
 9. وکالتنامه شرکتی ( موکل : شرکت   وکیل : نماینده موسسه فکر برتر )
بیشتر بخوانید »»» گزارش فصلی و ارزش افزوده در حسابداری شرکتی

مدت زمان لازم برای تعیین حوزه مالیاتی ( تشکیل پرونده مالیاتی ) و اخذ کد اقتصادی :

تشکیل پرونده مالیاتی در تمام حوزه ها به جز حوزه ی مالیاتی غرب تهران حدود یک هفته زمان می برد، در حوزه مالیاتی غرب تهران به خاطر بازدید اداره ی دارایی مستغلات از محل شرکت، تشکیل پرونده مالیاتی به زمان بیشتری نیاز دارد.
پس از تشکیل پرونده مالیاتی، می توان اقدام به دریافت شماره اقتصادی نمود که دریافت آن در حدود 2 الی 3 هفته زمان می برد.

کد اقتصادی

کد اقتصادی

 • هزینه لازم جهت تعیین حوزه مالیاتی ( تشکیل پرونده مالیاتی ) و اخذ کد اقتصادی :

هزینه لازم جهت تعیین حوزه مالیاتی 2.500.000 ریال و جهت اخذ کد اقتصادی 2.500.000 ریال و جمعاَ 5.000.000 ریال می باشد.

 • نکته :

کارت اقتصادی به آدرس شرکت یا مکانی که طبق آن تشکیل پرونده گردیده پست می گردد.
چنانچه پس از دریافت کارت شماره اقتصادی تغییراتی در اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی حادث شود لازم است فرم نمونه را تکمیل و به همراه مدارک مثبته به حوزه مربوطه یا اداره صادر کننده کارت تحویل داده شود تا نسبت به ثبت تغییرات و اصلاح کارت ، اقدامات لازم به عمل آید.

بیشتر بخوانید »»» مالیات حقوق

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید…


دیگر مقالات مفید سایت نوین ارقام:

برای مشاهده سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار  اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس :

ایمیلinfo@novinacc.com

تلفن ثابت : ۷۷۹۲۱۳۵۲ – ۷۷۹۰۸۷۳۳ – ۷۷۹۲۹۸۱۰ 

تلفن همراه : ۰۹۱۲۸۴۳۲۷۷۳

آدرس : تهران، نبش اتوبان نواب، خیابان محبوب مجاز شرقی، پلاک 261، طبقه اول، واحد 5


Source

یکشنبه, 13 ژانویه 2019 / نوشته شده در : آخرین مقالات

خدمات حسابرسی

دليل اصلي وجود حرفه حسابرسي مستقل افزايش اعتبار صورت هاي مالي است. ‏اجراي اين نقش، حسابرسان را در موقعيتي منحصر به فرد در جامعه قرار مي دهد.

اعتبار ‏دادن به صورت هاي مالي به معناي ايجاد اطمينان از مطلوبيت ارائه و قابيليت اتكاي آنها ‏ست. افرادي صلاحيت افزايش صورت هاي مالي را دارند كه:‏

اولاً: صلاحيت فني لازم براي اجراي يك رسيدگي را داشته باشند.‏

ثانياً: مستقل از شركت مورد رسيدگي باشند تا جامعه نسبت به واقع بيني و بي ‏طرفي آنان اطمينان حاصل كند.‏

بیشتر بخوانید »»» تشکیل پرونده کد اقتصادی

استفاده از عبارت حسابرسي شده در صورت هاي مالي به اين معناست كه ‏ترازنامه، صورت سود و زيان، سود و زيان انباشته و صورت گردشي وجود نقد شركت ‏همراه يك گزارش حسابرسي است كه توسط حسابرسان مستقل تهيه شده كه در آن ‏نظر حرفه اي خود را نسبت به مطلوبيت ارائه صورت هاي مالي شركت اظهار كرده اند.

خدمات حسابرسی

خدمات حسابرسی

اظهار نظرهای متفاوتی در حسابرسی وجود دارد. انواع آن شامل:

 • اظهار نظر مردود
 • اظهار نظر مشروط
 • اظهار نظرمقبول
 • عدم اظهار نظر

انواع حسابرسي از نظر تابعيت سازماني:‏

 • خدمات حسابرسی مستقل:

اين نوع حسابرسي توسط افرادي مستقل از شركت صورت ‏مي پذيرد كه كاركنان واحد مورد رسيدگي نمي باشند و انتخاب آنها به عهده واحد مورد ‏رسيدگي نيست.‏

بیشتر بخوانید »»» ارائه خدمات حسابرسی در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره
 • خدمات حسابرسی داخلي:

معمولاً اين نوع حسابرسي در مؤسسات بزرگ مشاهده مي ‏شود. حسابرسان داخلي در اركان مؤسسات مورد حسابرسي هستند و در چارت ‏سازماني مؤسسه جايي براي آنان در نظر گرفته شده و حدود وظايف و اختيارات آنان ‏روشن شده است.‏

هدف اصلي حسابرسي داخلي، ارزيابي نحوه انجام وظايف محول بر واحدهاي ‏مختلف مؤسسه است. كاركنان حسابرسي داخلي معمولاً زير نظر مدير عامل يا مقام ‏ارشد ديگري مي باشند.

خدمات حسابرسی

خدمات حسابرسی

اين موقعيت بالا در ساختار سازماني مؤسسه، اطمينان مي ‏دهد كه حسابرسان داخلي به اكثر واحدهاي مؤسسه دسترسي داشته باشند. لازم ‏است حسابرسان داخلي مستقل از رؤساي قسمتها و مديراني باشند كه كار آنان را ‏حسابرسي مي كنند.‏

بیشتر بخوانید »»» شرکت حسابداری ، موسسه حسابداری

انواع حسابرسي از نظر دليل ارجاع كار:

 • حسابرسي الزامي:

  مانند حسابرسي شركت هاي سهامي عام مطابق مقررات ‏بورس اوراق بهادار تهران.‏

 • حسابرسي اختياري:

  در چنين حالتي انجام حسابرسي يك كنترل اختياري است و ‏مي تواند توسط صاحبان سهام مورد درخواست واقع نشود.‏

‏ انواع حسابرسي از نظر نوع رسيدگي:‏

 • ‏حسابرسي صورت هاي مالي:

عبارت است از اظهار نظر تخصصي نسبت به ‏مطلوبيت صورت هاي مالي در چارچوب اصول پذيرفته شده حسابداري.

اين نوع ‏حسابرسي كه توسط مؤسسات حسابرسي صورت مي پذيرد، بررسي صورت هاي مالي ‏شامل ترازنامه، صورت هاي سود و زيان يا سود (زيان) انباشته و گردش وجوه نقد و ‏يادداشت هاي همراه را شامل مي شود.‏

بیشتر بخوانید »»» گزارش فصلی و ارزش افزوده در حسابداری شرکتی
 • خدمات حسابرسی رعايت:

حسابرسي رعایت عبارت است از جمع آوري و ارزيابي شواهد ‏به منظور دستيابي به يافته هايي در خصوص رعايت قوانين و دستور العمل ها و ارائه ‏گزارش در اين رابطه.

لازم به ذكراست كه معيار در حسابرسي رعايت از پيش تعيين شده ‏است . اين معيار مي تواند در قالب قوانين مالياتي و از اين قبيل باشد. از اين رو حسابرسي هيچ گونه نقشي در رابطه با ‏تعيين و تشخيص معقول با مناسب بودن معيار ندارد.‏

‏ انواع حسابرسي از نظر نوع رسيدگي

‏ انواع حسابرسي از نظر نوع رسيدگي

 • خدمات حسابرسی ويژه:

نوع خاصي از حسابرسي است كه موضوعي مشخص و از پيش ‏تعيين شده را بررسي مي كند و ممكن است به درخواست صاحبان سهام مؤسسه ‏حسابرسي شونده و يا غير از آن صورت پذيرد.

از جمله مواردي كه اين نوع حسابرسي ‏انجام مي گيرد عبارت است از:‏

 1. ‏كشف تقلب و سوء استفاده كاركنان يا مديريت در شركت
 2. مطابقت صورت هاي مالي با قرادادهاي منعقده.‏
 • خدمات حسابرسی عملياتي:

فرايندي است منظم و با قاعده كه به ارزيابي كارآيي، اثر ‏بخشي، و رعايت صرفه هاي اقتصادي يك سازمان چارچوب كنترل هاي مديريتي و گزارش ‏نتايج ارزيابي همراه با ارائه پيشنهادات و توصيه هاي اصلاحي به افراد ذيصلاح مي پردازد ‏و نهايتاً منجر به استفاده بهينه از منابع سازماني و ارتقاء بهره وري آن خواهد شد.‏

 بیشتر بخوانید »»» مالیات حقوق

عموماً حسابرسان در حسابرسي عملياتي در مورد كليه علميات شركت اظهار نظر ‏نمي كنند، بلكه يافته ها و نتيجه گيريهاي خود را در مورد عملكردها، فرايندها و روش ‏هاي كنترل داخلي خاص كه مي تواند بطور كارا تر و اثر بخش تر انجام گيرد بيان مي كنند.

تا كنون در ايران حسابرسي عملياتي به شكل گسترده انجام نپذیرفته، در ‏صورتي كه امكانات اجراي اين نوع حسابرسي فراهم آيد، انتظار مي رود مزاياي  اين نوع حسابرسي که شناسايي آن دسته از هدف ها، سياست ‏ها و روش هاي سازماني كه تا كنون تعريف نشده باقي مانده اند، فراهم آيد.

خدمات حسابرسی عملياتي

خدمات حسابرسی عملياتي

 • حسابرسي مبتني بر سيستم:‏

ويژگي اصلي اين نحوه عمل، اتكاء بر سيستم كنترل داخلي به عنوان مبنايي جهت ‏حصول اطمينان از قابليت اعتماد اطلاعات منعكسه در حساب هااست.

در اين روش، ‏كنترل هاي داخلي به منزله يك منبع جديد شواهد حسابرسي در كنار آزمون هاي ‏تفصيلي، نقش اساسي پيدا مي كنند.

بدين لحاظ هر گاه كنترل هاي داخلي صاحبكار ‏موثر ارزيابي گردد، حسابرس قادر خواهد بود براي كسب بخشي از اطمينان لازم در مورد ‏صحت سوابق حسابداري به كنترل هاي مزبور اتكا نمايد.‏

 • حسابرسي مبتني بر ريسك:

در اين روش با استفاده از روش هاي آماري، ميزان ‏شواهد مورد لوزم جهت ارائه اظهار نظر تعيين مي شود و با در نظر گرفتن سطح اطمينان ‏و پيش بيني زمان و هزينه، استراتژي كلي حسابرسي پايه ريزي مي شود.

استفاده از ‏روش مذكور مزايايي چون كاهش هزينه و زمان عمليات جسابرسي را به همراه خواهد ‏داشت.‏

قابل ذكر است كه هم اكنون روش حسابرسي مورد استفاده در ايران، حسابرسي ‏مبتني بر سيستم مي باشد.‏

حسابرسي مبتني بر ريسك

حسابرسي مبتني بر ريسك

خدمات حسابرسی شامل موارد زیر است:

 • حسابرسی مالی که همان حسابرسی صورت های مالی و صدور گزارش جهت ارائه به بانک ها، سازمان امور مالیاتی کشور و پیمانکاران که در برخی موارد کارفرمایان از آن ها گزارش حسابرسی طلب می کنند.
 • حسابرسی مالیات بر عملکرد و حسابرسی مالیات بر ارزش افزوده موضوع مواد قوانین مالیاتی
 • حسابرسی عملیاتی که به بررسی عملیات واحد های تجاری پرداخته و در آن به معیارهای مالی وغیر مالی توجه می گردد و بررسی نتایج آن منجر به بهبود فرآیند های کسب وکار در واحد تجاری و افزایش کارایی کارکنان، بهبود فرآیندهای داخلی و در نهایت افزایش درآمد واحدهای تجاری میگردد.
 • حسابرسی داخلی که به عنوان زیر مجموعه واحد تجاری وظیفه انطباق فرآیند های مالی با استانداردهای حسابداری، برقراری کنترل های داخلی مناسب و ارزیابی آن را بر عهده دارد.
  گزارش ایرادات معمولا به کمیته حسابرسی یا هیئت مدیره ارائه شده و در خصوص رفع آنها تصمیم گیری صورت می گیرد.

بنابراین برای رفع نیاز های حسابرسی خود باید به افراد حرفه ای در این کار که دارای مجوز حسابرسی هستند مراجعه نمایید.


دیگر مقالات مفید سایت نوین ارقام:

برای مشاهده سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار  اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس :

ایمیلinfo@novinacc.com

تلفن ثابت : ۷۷۹۲۱۳۵۲ – ۷۷۹۰۸۷۳۳ – ۷۷۹۲۹۸۱۰ 

تلفن همراه : ۰۹۱۲۸۴۳۲۷۷۳

آدرس : تهران، نبش اتوبان نواب، خیابان محبوب مجاز شرقی، پلاک 261، طبقه اول، واحد 5


Source

یکشنبه, 13 ژانویه 2019 / نوشته شده در : آخرین مقالات

محاسبه مالیات ارزش افزوده در نرم افزار هلو

نحوه ی محاسبه مالیات ارزش افزوده و گزارش فصلی در نرم افزار حسابداری هلو

برای صاحبان کسب و کارها  لازم است که از قوانین کار و مالیات ارزش افزوده و اطلاعاتی که در کسب و کارشان موثر است آگاهی یابند.

این اطلاعات درباره قوانین، به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند برای کسب و کارشان برنامه‌ریزی کنند و در مسیر درستی برای پیشرفت گام بردارند.

اگر دستی در بازار و فعالیت‌های اقتصادی دارید، حتماً می‌دانید که قوانین مالیاتی بخش بزرگی از دغدغه کسب و کارها را تشکیل می‌دهد.

در اینجا تلاش کرده‌ایم دو قانون مهم مالیاتی که بیشتر با آن سروکار دارید، یعنی محاسبه مالیات ارزش افزوده و گزارش فصلی و راه‌حلی که نرم افزار حسابداری هلو برای محاسبه و گزارش آن برای شما دارد را توضیح دهیم.

گزارش فصلی چیست؟

به گزارشاتی که اشخاص حقیقی و حقوقی بر اساس ماده قانونی ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر موظف به ارسال آن به سازمان امور مالیاتی ارسال هستند گزارشات فصلی گفته می‌شود.

طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم (مالیات ارزش افزوده)، کسب و کارهای مشمول موظف هستند که صورت معاملات فصلی خود را طی یک دوره ۳ ماهه به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.

صورت معاملات فصلی تکلیفی صرفاً گزارشی است و شما فقط باید مشخصات خرید و فروش را به حوزه مالیاتی گزارش دهید. در واقع گزارش فصلی فهرست معاملات و صورت همه پرداخت‌های مالی افراد حقیقی یا حقوقی و گزارشات خرید و فروش فصلی است.

بیشتر بخوانید »»» تشکیل پرونده کد اقتصادی

گزارش فصلی با نام‌های دیگری از جمله صورت معاملات فصلی یا معاملات فصلی و گزارشات خرید و فروش فصلی موضوع ماده ۱۶۹ هم شناخته می‌شود.

گزارشات خرید و فروش فصلی باید حداکثر تا یک ماه پس از پایان فصل به سازمان امور مالیاتی ارسال شود. سازمان امور مالیاتی برای ارائه این گزارشات یک فرمت ارائه کرده که گزارشات ارسال شده باید با این فرمت و اطلاعات و جزییات آن مطابقت داشته باشد .

در نرم افزار  حسابداری هلو همان‌‍طور که در ادامه می‌بینید، به سادگی می‌توانید صورت معاملات فصلی  خود را دریافت و ارسال کنید.

 

مالیات ارزش افزوده چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

مالیات بر ارزش افزوده یا VAT چند سالی است که به لیست مالیات‌های دریافتی توسط نظام مالیاتی کشور اضافه شده است. به بیان ساده مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا و خدمات به فروشنده می‌پردازد و فروشنده نیز باید در دوره‌های زمانی مشخص آن را به دولت و سازمان امور مالیاتی پرداخت کند .

بیشتر بخوانید »»» ارائه خدمات حسابرسی در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره

مالیات بر ارزش افزوده یک مالیات عام است که بر همه کالاها و خدمات مگر آن‌ها که معاف از مالیات هستند، اعمال می‌شود. مالیات بر ارزش افزوده در واقع ارزش افزوده اختلاف بین ارزش کالاها و خدمات فروخته شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده است.

 

در ادامه شرح موارد مربوط به ثبت و محاسبه مالیات ارزش افزوده را در نرم افزار حسابداری هلو  می‌بینید:

 • امکان ثبت تنظیمات مربوط به محاسبه مالیات ارزش افزوده و عوارض در تنظیمات نرم افزار حسابداری هلو:

این گزینه به کاربر امکان می‌دهد که مشخص کند آیا در فاکتور، مالیات ارزش افزوده و عوارض لحاظ شود یا نه و در صورت فعال بودن در چه فاکتورهایی مالیات ارزش افزوده به مبالغ فاکتور اضافه شود.

بیشتر بخوانید »»» شرکت حسابداری ، موسسه حسابداری

همچنین، امکان تغییر درصد مالیات ارزش افزوده و عوارض را بر اساس قوانین سالیانه سازمان امور مالیاتی به کاربر می‌دهد.

 • امکان ثبت تنظیمات نحوه محاسبه مالیات ارزش افزوده و عوارض در فاکتور:

این گزینه به کاربر امکان می‌دهد که مشخص کند مالیات و عوارض به صورت کلی برای تمام کالاها و فاکتورها لحاظ شود (درصد مالیات و عوارض به صورت کلی در این قسمت ثبت می‌شود) یا به صورت جداگانه برای هر کالا در فرم کالا ثبت شود.

 • امکان تخصیص مالیات و عوارض به کالا:

این گزینه به کاربر امکان می‌دهد که در فرم کالا مشخص کند آیا مالیات و عوارض به این کالا تخصیص داده شود یا نه و در صورت فعال بودن برای هر کالا، درصد مالیات و عوارض را مشخص کند.

 • امکان محاسبه و نمایش مالیات و عوارض در فاکتور:

بر اساس تنظیمات انجام شده در قسمت تنظیمات نرم افزار هلو، بعد از تایید فاکتور بر مبنای مبلغ کل فاکتور، مالیات و عوارض محاسبه و به مبلغ کلی فاکتور اضافه می‌شود.

 • محاسبه مبلغ قابل پرداخت به سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات ارزش افزوده و عوارض:

در نرم افزار حسابداری هلو این امکان وجود دارد که بر اساس تمامی مبالغ مالیات ارزش افزوده و عوارض در فاکتورهای خرید و فروش مبلغ نهایی محاسبه و نمایش داده شود.

بیشتر بخوانید »»» گزارش فصلی و ارزش افزوده در حسابداری شرکتی

این امکان بعد از کسر مبالغ مالیات و عوارض دریافتی و پرداختی مبلغ قابل پرداخت را نمایش می‌دهد که امکان ثبت سند تسویه را در نرم افزار محیا می‌کند.

 • نحوه ی ارائه گزارش فصلی در نرم افزار هلو:

در نرم افزار  مالی و حسابداری هلو این امکان وجود دارد که به صورت فصلی از تمامی خریدها و فروش‌ها گزارشی تحت عنوان گزارش فصلی تهیه شود و امکان تکمیل فایل TTMS برای سازمان امور مالیاتی به صورت اتوماتیک فراهم آید.

 بیشتر بخوانید »»» مالیات حقوق

این فایل هم به صورت چاپی و هم به صورت الکترونیکی قابل ارائه به سازمان امور مالیاتی است.

 • امکان تهیه پیش‌نویس اظهارنامه مالیات سالیانه مشمولین بند ج:

در نرم افزار حسابداری هلو این امکان وجود دارد که مشمولین و اصناف بند ج بتوانند پیش‌نویس اظهار‌نامه را تهیه و برای اظهارنامه اصلی آماده باشند.


دیگر مقالات مفید سایت نوین ارقام:

برای مشاهده سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار  اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس :

ایمیلinfo@novinacc.com

تلفن ثابت : ۷۷۹۲۱۳۵۲ – ۷۷۹۰۸۷۳۳ – ۷۷۹۲۹۸۱۰ 

تلفن همراه : ۰۹۱۲۸۴۳۲۷۷۳

آدرس : تهران، نبش اتوبان نواب، خیابان محبوب مجاز شرقی، پلاک 261، طبقه اول، واحد 5


Source

بازگشت به بالا
تماس با ما