تحریر دفاتر

دفاتر قانونی، به دفاترکل و روزنامه گفته می شود که برای ثبت رویداد های مالی شرکت ها و مؤسسه هایی که موظف هستند مالیات پرداخت کنند مورد استفاده قرار می گیرند، تحریر دفاتر قانونی برای ارائه به اداره مالیات تنظیم میشوند. بنابراین تحریر دفاتر قانونی نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود. تحریر این دفاتر باید مطابق با قوانین لازم در تحریر دفاتر ثبت شود. محاسبه ی مالیات به صورت خود اظهاری صورت می گیرد ولی اگر در تحریر دفاتر قانونی از قوانین در تحریر استفاده نشود، مالیات به صورت علی الراس در نظر گرفته می شود و زمانی که علی الراس می شوید اظهار نامه ی مالیاتی شما مورد قبول نمی باشد .

زمانی که دفاتر و اسناد برای محاسبه درامد مشمول مالیات به ممیز یا سر ممیز ارائه شود وغیر قابل رسیدگی تشخیص داده شود و مدارک و تحریر دفاتر قانونی به علت عدم رعایت موازین قانونی و آئین نامه های مربوط مورد قبول واقع نشوند، در این صورت مراتب با ذکر دلایل کافی کتبا تا 31 تیر ماه به مودی ابلاغ میشود و پرونده به هیئت حسابرسی واگذار میشود ومودی ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ، باید به هیات مذکور مراجعه کنند و نسبت به رفع اشکال اقدام کنند و توضیح بدهند. بعد از 10 روز هیئت نظر خود را اعلام میکند. این نظر ممکن است تایید بر نظر حوزه ی مالیاتی و رد دفاتر وتشخیص علی الراس باشد، یا اینکه با رد دلایل حوزه مالیاتی و با تایید مودی، رسیدگی را طبق دفاتر تجویز می کند. از این رو برای جلوگیری کردن از علی الراس شدن باید تمامی موارد بر تحریر دفاتر را رعایت کند. یکی از مواردی که باید در تحریر دفاتر به آن توجه کرد این است که کلیه رویداد ها در دفاتر روزنامه به روز ثبت شود و بدون فاصله به دفاتر کل انتقال یابد.

مواردی که در تحریر دفاتر باعث رد شدن دفاتر می شود :

1.ثبت وقایع و رویدادهای مالی در حاشیه دفاتر.
2. پاک کردن اطلاعات موجود در داخل دفاتر به هر نحوی که باشد (پاکن ، تراشیدن و ازبین برد)
3. بستانکار شدن حساب های نقدی و بانکی در پیوست پرینت حسابها.
4. تحریر دفاتر سال های گذشته به جای استفاده از دفاتر فعلی.
5.عدم تطابق اطلاعات موجود در نرم افزار حسابداری با تحریر دفاتر قاونی صورت گرفته.

موسسه ثبتی و مالیاتی نوین ارقام به شما این اطمینان را میدهد در خصوص تحریر دفاتر، با در دست داشتن اطلاعات به روز و برخورداری از دانش و تجربه چند ساله مطابق تمامی قوانین و موازین مالیاتی عمل کرده تا از رد دفاتر جلوگیری کند..

راه های ارتباط با ما

جهت مشاوره رایگان ثبتی ، مالی و حسابداری همین حالا با ما تماس بگیرید

مشاوره رایگان : ۸۸۳۰۷۶۳۹ /۸۸۸۶۰۳۲۱ / ۸۸۳۱۴۵۳۲ (۰۲۱)

تلفن همراه : ۰۹۱۲۸۴۳۲۷۷۳

ایمیل : info@novinacc.com