مشاوره رایگان : ۸۸۳۰۷۶۳۹ /۸۸۸۶۰۳۲۱ / ۸۸۳۱۴۵۳۲ (۰۲۱)

دسته بندی :

ثبت شرکت خدمات پزشکی

با توجه به شیوع گسترده برخی از بیماری ها در سال های اخیر نیاز به خدمات درمانی و بهداشتی بیشتر شده است. از این رو، جایگاه ثبت شرکت های خدمات پزشکی بسیار حائز اهمیت است زیرا دسترسی و ارتباط مردم به خدمات درمانی و بهداشتی سریعتر و راحتر شده است. این شرکت ها به صورت تیمی و یا تعاونی در زمینه های مختلف مانند ویزیت و پرستاری در منزل، تولید و توزیع داروها و تجهیزات پزشکی، مشاوره های آموزشی، درمانی و بیمه و غیره فعالیت دارند. ثبت این نوع شرکت ها به دو صورت تعاونی و سهامی خاص صورت می گیرد که براساس قوانین و مقررات ویژه ای انجام می شود. این قوانین شامل:

 1. گروهی از دانش آموختگان رشته های مختلف پزشکی و غیرپزشکی توانایی تاسیس و اداره این شرکت ها را دارند.
 2. دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی می توانند در قالب همکاری با شرکت های تعاونی این نوع شرکت ها را ثبت نمایند.
 3. تجهیزات پزشکی، نیروی انسانی و مکان مورد استفاده باید در نظر گرفته شود.
ثبت شرکت های خدمات پزشکی
ثبت شرکت های خدمات پزشکی

ثبت شرکت های خدمات پزشکی شامل چندین مرحله است:

 1. اخذ موافقت اصولی از وزارت بهداشت و دیگر مجوزهای لازم
 2. صدور مجوز اولیه حوزه فعالیت شامل تولید، پخش و واردات یا صادرات دارو
 3. صدور مجوز احداث مرکز خدمات درمانی و اجرای فعالیت های مربوطه
 4. بازرسی توسط وزارت بهداشت و تایید تمام دستورالعمل های لازم برای خدمات درمانی و پزشکی

انواع شرکت های خدمات درمانی و پزشکی

صنعت بهداشت و سلامت باعث شده است تا خدمات درمانی و پزشکی دامنه فعالیت خود را از بیمارستانها فراتر برند و به راحتی در دسترس مردم قرار گیرند تا روند درمان بیماری ها سریعتر و با هزینه کمتری صورت گیرد.

شرکت های تجهیزات پزشکی

پیشرفت گسترده در تولید و بهبود کیفیت تجهیزات پزشکی مصرفی و تخصصی باعث درمان سریعتر و راحتر بسیاری از بیماری ها شده است. از این رو، شرکت های تجهیزات پزشکی نقش مهمی در این حوزه ایفا می کنند. شرکت های تجهیزات پزشکی به دو صورت سهامی خاص و یا مسئولیت محدود با کسب مجوز رسمی می توانند فعالیت کنند. فعالیت این شرکت ها می تواند در زمینه تولید و پخش، واردات و صادرات، خدمات پس از فروش و مشاوره، خدمات کنترل کیفی، فنی، و ارزیابی می باشد.

انواع شرکت های خدمات درمانی و پزشکی
انواع شرکت های خدمات درمانی و پزشکی

نمونه هایی از فعالیت برخی شرکت های تجهیزات و لوازم پزشکی:

 1. شرکت آ تی پی واردکننده تجهیزات پزشکی یکبار مصرف با کیفیت مناسب است که بسیاری از بیمارستان ها، مراکز خدمات درمانی و داروخانه ها را پوشش می دهد.
 2. شرکت آدنیس در زمینه تولید دستگاه های تصفیه آب فعالیت می نماید.
 3. شرکت پارس پاد فعالیت خود را در زمینه تولید ماشین آلات صنایع دارویی و شیمیایی پیش می برد.
 4. شرکت بهساز طب در زمینه تولید دستگاه های مرتبط با بیماری های کلیوی مانند دستگاه برون اندامی کلیه و مجاری ادرار فعالیت دارد.
 5. شرکت پارس تنفس تجهیزات تنفسی و بیهوشی را ارائه می دهد.
مدارک لازم برای ثبت شرکت خدمات پزشکی
مدارک لازم برای ثبت شرکت خدمات پزشکی

شرکت های دارویی

صنعت تولید دارو از سالیان دور در ایران نقش بسزایی را بر عهده داشته است و امروزه نیز به دلیل پیشرفت تکنولوژی و روش های نوین در تولید دارو از جنبه های مختلفی چون رشد اقتصادی، زیستی و سلامت جامعه حائز اهمیت است. شرکت های خدماتی داروسازی متعددی در ایران در زمینه های گوناگون بهداشتی، آرایشی، درمانی و تغذیه ای فعالیت دارند. این شرکت های خدماتی در تولید داروهایی مانند داروهای ضد باکتری و ویروس، داروهای آنتی بیوتیکی، مکمل های تغذیه‎ای، داروهای ضد درد و التهاب، داروهای سیستم گوارشی و غیره فعالیت می نمایند.

نکته قابل توجه آن است که شرکت های خدماتی دارویی در سه زیر مجموعه دسته بندی می شوند:

راهنمای کامل ثبت انواع شرکت های پزشکی
راهنمای کامل ثبت انواع شرکت های پزشکی

شرکت های تولیدکننده دارو

این شرکت ها در حوزه های مختلفی فعالیت دارند: این حوزه ها شامل:

 1. تحقیق و تولید مواد اولیه: این شرکت ها تلاش می کنند تا مواد اولیه و فراورده هایی دارویی موردنیاز بازار دارو را تولید نمایند.
 2. تولید محصول نهایی: شرکت های دارویی تلاش می کنند تا محصولات دارویی نهایی را با موفقیت به بازار دارو عرضه کنند. قابل ذکر است که محصولات می توانند در گروه محصولات دامی و یا انسانی طبقه بندی شوند.

نمونه هایی از شرکت های دارویی تولیدکننده:

 1. داروسازی آریا در زمینه تولید محصولات دارویی به صورت قرص و کپسول فعالیت دارد.
 2. هدف شرکت سیمرغ دارو عطار تولید طیف وسیعی از داروهای طبیعی و مکمل ها، داروهای شیمیایی خوراکی و موضعی است
 3. شرکت داروسازی فارماشیمی نیز تولید انواعی از داروهای قلبی و عروقی، آنتی هیستامین ها و ویتامین ها را برعهده دارد.
شرکت های خدماتی پخش و توزیع دارو
شرکت های خدماتی پخش و توزیع دارو

شرکت های خدماتی پخش و توزیع دارو

این نوع شرکت ها بر طبق قوانین و مقررات ارائه شده، فعالیت خود را در زمینه بازرگانی و توزیع اقلام مختلف دارویی، بهداشتی، غذایی و غیره مانند شیر خشک، مکمل های تغذیه ای، داروها، فراورده های آرایشی و بهداشتی جهت رفع نیازهای موسسات دارویی و داروخانه ها ارائه می نمایند. نکته قابل ذکر آن است که این شرکت ها پخش و توزیع اقلام خود را به دو روش پخش سرد (پخش اقلام بدون تاریخ انقضاء و یا دارای تاریخ انقضاء طولانی مدت) و گرم (پخش اقلام با تاریخ انقضاء کوتاه مدت) انجام می دهند.

ثبت شرکت های دارویی
ثبت شرکت های دارویی

ثبت شرکت های دارویی

شرکت های دارویی به شیوه های مختلفی تاسیس و توسعه می یابند.

 1. شرکت های دارویی سهامی خاص: در این شرکت ها سرمایه اولیه جهت تاسیس شرکت به صورت سهام میان سهام داران تقسیم می شود. در نتیجه، در این نوع شرکت ها فعالیت های نامحدود تجاری و بازرگانی امکان پذیر است.
 2. شرکت های دارویی با مسئولیت محدود: در این نوع از شرکت ها مسئولیت ها برمبنای سرمایه شرکا تعیین می شوند. مزیت بارز شرکت های دارویی با مسئولیت محدود این است که تاسیس و توسعه با سرمایه اندک امکان پذیر است. در نتیجه، در پروسه زمانی کوتاهی شرکت ثبت و تاسیس می شود.
 3. شرکت های دارویی تضامنی: در این نوع از شرکت ها، شراکت به صورت تضامنی صورت می پذیرد. بدین منظور که مسئولیت شرکا برمبنای سرمایه و سهام تعیین نمی شود بلکه در برخی موارد ممکن است نیاز باشد تا شرکا مسئولیتی بیش از سرمایه خود را بپذیرند.
شرایط ثبت شرکت دارویی
شرایط ثبت شرکت دارویی

شرایط ثبت شرکت دارویی به صورت زیر می باشد:

 1. شرکت دارویی تضامنی و با مسئولیت محدود حداقل دارای دو عضو اصلی می باشند. در صورتی که شرکت سهامی خاص حداقل حاوی سه عضو اصلی می باشد.
 2. در شرکت تضامنی محدودیتی در میزان سرمایه وجود ندارد درصورتی که میزان سرمایه اولیه لازم جهت تاسیس شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص صد هزار تومان است. همچنین، در شرکت سهامی خاص 35 درصد از میزان سرمایه شرکت نزد بانک ودیعه گذاشته می شود.
 3. در تمامی شرکت ها اخلاق، سن و دین بایستی مطابق با قوانین و مقررات مربوطه باشد.

وجود حداقل دو عضو می باشد در صورتی که در شرکت دارویی سهامی خاص حداقل اعضا باید سه نفر باشند. همچنین در شرکت سهامی خاص 35 درصد از میزان سرمایه شرکت نزد بانک ودیعه گذاشته می شود.

سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار تراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *