مشاوره رایگان : ۸۸۳۰۷۶۳۹ /۸۸۸۶۰۳۲۱ / ۸۸۳۱۴۵۳۲ (۰۲۱)

دسته بندی :

بیش از 781 هزار اظهارنامه مالیاتی کمتر از یک ماه ارائه شد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: اشخاص حقیقی برای سال مالی پارسال خود از ابتدای خردادماه امسال تاکنون بیش از 781 هزار و 762 اظهارنامه تسلیم این سازمان کرده اند.

«سیدکامل تقوی نژاد» روز سه شنبه در حاشیه رونمایی از 6 سامانه الکترونیکی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به خبرنگار ایرنا افزود: خردادماه فصل تسلیم اظهارنامه های مالیاتی مودیان حقیقی و تیرماه مربوط به مودیان حقوقی است؛ تا 20 خردادماه مجموع اشخاصی که از گروه اول مالیات دهنده باید اظهارنامه تسلیم می کردند 9 هزار و 136 نفر اقدام به این کار کرده اند.
وی افزود: از گروه دوم 33 هزار و 860 نفر و از گروه سوم 392 هزار نفر تاکنون اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کرده اند؛ مالیات مشمولان تبصره 100 که اصناف را شامل می شود، با پنج درصد افزایش نسبت به پارسال محاسبه می شود که 334 هزار نفر بوده اند.
براساس آیین نامه اجرایی موضوع ماده 95 قانون مالیات های مستقیم، صاحبان مشاغل براساس شاخص­ها و معیارهایی از قبیل نوع و یا حجم فعالیت به سه گروه تقسیم می شوند؛ گروه نخست افرادی هستند که مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال پیش یا 10 برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده (پیش از کسر معافیت) طبق آخرین برگ مالیات قطعی(مجموع اصلی و متمم) عملکرد 91 و به بعد که تا پایان دیماه سال پیش از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هر کدام بیشتر از مبلغ 30 میلیارد ریال و بیشتر باشد.
گروه دوم به مشاغلی اختصاص دارد که مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال پیش یا 10 برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده (پیش از کسر معافیت) طبق آخرین برگ مالیات قطعی(مجموع اصلی و متمم) عملکرد 91 و به بعد که تا پایان دیماه سال گذشته از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد، هر کدام بیشتر از مبلغ 10 میلیارد و تا 30 میلیارد ریال باشد.
در گروه سوم، مودیانی که در گروه‌های اول و دوم قرار نمی‌گیرند و اغلب واحدهای صنفی و خرده فروشی ها هستند.

** هنرمندان مشکل مالیاتی خود را به کارگروه تعیین شده اعلام کنند
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره اختلاف نظر اصحاب فرهنگ و هنر برای پرداخت مالیات به ویژه مالیات هنرمندان گفت: در قانون مالیات های مستقیم معافیت هایی برای فعالان هنری و رسانه دیده شده است که در دولت یازدهم وزارت های ارشاد و اقتصاد در این زمینه تفاهم نامه ای امضا کردند.
تقوی نژاد گفت: در دولت دوازدهم نیز وزیران این 2 وزارتخانه 2 ماه پیش تفاهم کردند تا گروه مشترکی با حضور معاونان وزیر ارشاد و نیز معاون مالیات های مستقیم سازمان مالیاتی تشکیل و دو هفته یک بار جلسه داشته باشند.
وی افزود: هنرمندان اگر مشکلی در این خصوص دارند آن را به نماینده خود در کارگروه منعکس کنند تا پیگیری شود.
تقوی نژاد از مودیان مالیاتی خواست تا هر چه سریع تر نسبت به تکمیل و تسلیم اظهارنامه های مالیاتی خود اقدام کنند و آن را به روزهای پایانی خردادماه موکول نکنند زیرا شرط برخورداری از تخفیف ها و معافیت های مالیاتی تسلیم اظهارنامه در زمان قانونی مقرر است.

** ایران، پیشتاز الکترونیکی کردن امور مالیاتی
وی با بیان اینکه امسال صد درصد اظهارنامه ها به صورت الکترونیکی تسلیم و بررسی می شود، افزود: پارسال این شاخص 99 درصد بود و امروز در الکترونیکی کردن امور مالیاتی از کشورهای در دنیا پیشتازیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: امسال پرداخت های مودیان الکترونیکی خواهد بود و ثبت اعتراض ها و بررسی آنها نیز الکترونیکی انجام می شود.
به گفته وی، امسال همه اظهارنامه ها در سامانه ای که زیرمجموعه طرح جامع مالیاتی است، رسیدگی می شود.
تقوی نژاد به توافق با اصناف برای پرداخت مالیات قطعی نیز اشاره کرد و گفت: گروه سوم اصناف اگر پنج درصد به رقم مالیات سال گذشته خود اضافه کنند دیگر برای آنها برگ قطعی مالیاتی صادر می شود و اظهارنامه آنها نیاز به رسیدگی ندارد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور یادآورشد: پارسال یک میلیون و 200 هزار مودی که در گروه اصناف قرار داشتند از همین طریق اظهارنامه مالیاتی تکمیل کردند؛ طبق توافق، اظهارنامه های آنها مورد بررسی قرار نگرفت.

** سرانجام صندوق های مکانیزه فروشگاهی
وی همچنین درباره فرجام راه اندازه صندوق های مکانیزه فروشگاهی نیز گفت: لایحه آن اسفندماه سال 1395 به مجلس ارسال شد و اکنون در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسیده و در نوبت بررسی در صحن علنی مجلس است؛ انتظار داریم تا 2 ماه دیگر در دستور کار مجلس قرار گیرد.
تقوی نژاد افزود: البته سازمان امور مالیاتی پیش نیازهای راه اندازه صندوق مکانیزه فروش را انجام داده و طبق برنامه ریزی 450 هزار مودی تا شهریورماه امسال باید برای تجهیز به صندوق های های فروشگاهی ثبت نام کنند.

سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار تراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *