مشاوره رایگان : ۸۸۳۰۷۶۳۹ /۸۸۸۶۰۳۲۱ / ۸۸۳۱۴۵۳۲ (۰۲۱)

دسته بندی :

معاون حسابرسی سازمان امور مالیاتی: سازمان امور مالیاتی مخالف افزایش پایه مالیاتی است

معاون حسابرسی سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: با توجه به اینکه تعداد زیادی از فعّالان اقتصادی کشور،فاقد پرونده ی مالیاتی هستند سازمان امور مالیاتی بدنبال افزایش تعداد مودیان و مخالف افزایش پایه های مالیاتی می باشد.
دکتر محسن ابراهیمی،معاون حسابرسی سازمان امور مالیاتی استان تهران در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو با موضوع افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق افزایش پایه های مالیاتی اظهار داشت:
در خصوص اینکه پایه های مالیاتی افزایش پیدا نکند باید گفت که ما همچنان سر قول خود هستیم ضمن اینکه در اصلاحیه ی اخیر قانون مالیات،ما حتی در بخش مالیات بر دارایی (که صرفا ارزش مالیات بر ارث بوده)تغییرات قابل توجهی را اعمال کرده ایم.
وی اضافه کرد: در شرایطی که در کشورهای دیگر مالیات بر درآمد و نیز مالیات بر ثروت وجود دارد در ایران فقط مالیات بر عملکرد در حوزه ی مالیات های مستقیم وجود دارد.
ابراهیمی خاطر نشان کرد: قبلا در حوزه ی مالیات های غیر مستقیم،مالیات بر روی کالاهای خاصی نظیر بنزین،نوشابه و…وجود داشت که چنین موردی به منظور پوشش مالیات عملکرد، در مالیات بر ارزش افزوده گسترش پیدا کرد.
معاون حسابرسی سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: ما قصد داشتیم از طریق مالیات بر ارزش افزوده،فعالانی که در سیستم اقتصادی کشور مالیات پرداخت نمی کنند را در این پوشش(مالیاتی) قرار دهیم و به زبانی دیگر به کمک قشر تولیدکنندگان و بازرگانان و نیز به سمت گسترش پوشش مالیاتی بشتابیم که با توجه به امکاناتی که در اختیار داشتیم به توفیقات خوبی نیز دست یافته ایم.
وی با بیان اینکه در حوزه ی شناسایی مودیان نیز کارهای خوبی در سازمان امور مالیاتی کشور انجام شده است اذعان کرد:
ما حتی تا سطح مودیانی که در فضای مجازی مشغول فعالیت اند در حال پیشروی و رصد هستیم و نباید از کمک های خوب مردم نیز در این خصوص غافل شد اما در کنار اطلاع رسانی ها توسط مردم،سیستم بازار باید اصلاح گردد.
دکتر ابراهیمی تصریح کرد: مشکلی که ما در سازمان امور مالیاتی با آن روبرو هستیم کمک به سایر دستگاه هاست ولی سایر دستگاه ها هم در این رابطه باید پیش قدم شوند بدین ترتیب که بازار و فرایندها را اصلاح نمایند.
معاون حسابرسی سازمان امور مالیاتی شهر تهران بیان داشت: وزارت بازرگانی،اتحادیه ها و حتی جامعه به کمک سازمان امور مالیاتی بیایند زیرا این سازمان در حال عمل به وعده های خود است و با افزایش پایه های مالیاتی مخالف است.
وی در پاسخ به این سوال که به منظور پیاده سازی مالیات دهی و نفی مالیات ستانی نیازمند چه نوع اصلاحاتی هستیم؟اظهار داشت:
سازمان امور مالیاتی کشور از گذشته تا به حال بدنبال افزایش تعداد مودیان مالیاتی بوده چرا که بسیاری از فعالان اقتصادی در ایران،فاقد پرونده ی مالیاتی هستند لذا عدالت مالیاتی حکم می کند که پوشش مالیاتی قطعا افزایش یابد ضمن آنکه باید اقرار نمود که ما دارای سیستم های ضعیف مالیاتی بودیم اما در طرح جامع مالیاتی سعی در تقویت آن داشتیم.
ابراهیمی در پایان سخنان خود با اشاره به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: نمایندگان، بضاعت دستگاه اجرایی را بطور کامل مورد بررسی قرار نمی دهند و تخمین هایی که برای بودجه می زنند ما را با مشکل اساسی روبرو می کند.
همچنین محمود تولایی،ریاست کمیسیون مالیات اتاق بازرگانی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان امور مالیاتی کشور در افزایش پوشش مالیاتی موفق بوده است؟تصریح کرد: سازمان مالیات کشور بدنبال افزایش پایه های مالیاتی نیست لذا ذکر این تعریف ضروری است که وقتی می گوییم پایه ی مالیاتی باید افزایش یابد بدان معنی است که تعداد مودیان و پرداخت کنندگان مالیاتی باید افزایش یابد در حالی که سازمان مالیاتی کشور بدنبال افزایش مبالغ دریافتی است و این نکته با اقتصاد مقاومتی در تضاد بوده و تولیدکنندگان کاملا خسته هستند.

سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار تراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *