مشاوره رایگان: ۸۸۳۱۴۵۳۲/ ۸۸۳۱۴۵۳۲ (۰۲۱)

دسته بندی :

آشنایی با رشته حسابداری

توانایی‌های لازم و گرایش‌های حسابداری

تاریخچه رشته حسابداری

درگذشته حسابداری به‌صورت تجربی آموزش داده می‌شد. اما امروزه تحصیلات دانشگاهی نیاز یک حسابداراست. زیرا گزارش‌های فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، طبق استاندارد نیست و آن فرد بیشتر به‌عنوان دفتردار است تا حسابدار.

برای مثال کسی که حسابداری را به‌صورت تخصصی فراگرفته است، می‌تواند در آینده مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد، اما یک حسابدار تجربی نمی‌داند که چگونه باید دادوستدهای ارزی را در دفاتر ثبت کند.

بیشتر بخوانید »»» تشکیل پرونده کد اقتصادی

از سال ۱۳۴۵ رشته حسابداری در آموزشگاه حسابداری شرکت ملی نفت ایران و بعدازآن در دانشگاه تهران شروع به کارکرد. و در حال حاضر در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در مقاطع مختلفی آموزش داده می‌شود.

آشنایی با رشته حسابداری
آشنایی با رشته حسابداری

حسابداری یک “سیستم” است که درآن طبقه‌بندی، جمع‌آوری، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی انجام می‌گیرد تا آن‌ها را برای استفاده، در اختیار مدیران سازمان‌های خصوصی و دولتی و بانک‌ها قرار دهند.

به همین علت حسابداری نقش بسزایی در سیستم اقتصادی و اجتماعی هر جامعه دارد.

مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای رشته حسابداری

درس ریاضی اصلی‌ترین و مهم‌ترین درس در رشته حسابداری محسوب می‌شود و فرد باید توانایی یادگیری بالایی در ریاضیات داشته باشد.
همچنین تسلط به ادبیات فارسی و نوشتار، برای تهیه گزارش‌های مناسب، موردنیاز یک حسابدار است. نظم و انضباط و دقیق بودن در کار با اعداد و ارقام، و نیز تحمل ساعت‌ها کار طولانی در پشت یک میز و صندلی، خلاقیت و صبور بودن، نیازمند یک حسابدار موفق است.

بیشتر بخوانید »»» میزان مالیات بر حقوق در سال ۹۷ چقدر خواهد بود؟

امروزه با پیشرفت علم از ماشین‌حساب و کامپیوتر به‌عنوان ابزار کار حسابداری استفاده می‌شود.

آشنایی با رشته حسابداری
آشنایی با رشته حسابداری

دانش‌آموختگان دوره کارشناسی رشته حسابداری دارای توانایی‌هایی ازجمله انجام امور حسابداری در شرکت‌ها و بانک‌ها، انجام امور حسابرسی در مؤسسات، طرح و اجرای سیستم‌های مالی هستند و پس از به‌دست آوردن تجربه موردنیاز، می‌توانند در بخش‌های مختلف مدیریت مالی و حسابداری و حسابرسی مشغول به‌کار شوند.

موقعیت شغلی

با اینکه دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری مشغول به تحصیل هستند، اما تعداد شاغلان این رشته نسبت به دیگر رشته‌ها رو به افزایش است.

یکی از دلایل آن این است که مجموعه‌ها و شرکت‌ها، حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی، به حسابدار نیاز دارند و به همین علت، موقعیت‌های شغلی بسیاری برای یک حسابدار فراهم است.

بیشتر بخوانید »»» گزارش فصلی و ارزش افزوده در حسابداری شرکتی

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در شاخه‌های حسابداری بانک‌ها، حسابداری بیمه، حسابداری مالیاتی، حسابداری دولتی، حسابداری صنعتی و حسابداری مالی وارد بازار کار شوند.

ویژگی شخصیتی مناسب برای رشته حسابداری

با کمک تست MBTI میتونید ویژگی‌های شخصیتیتون رو بشناسید و راحت‌تر تو انتخاب رشته تصمیم گیری کنید.

آشنایی با رشته حسابداری
آشنایی با رشته حسابداری

مقاطع تحصیلی رشته حسابداری
کاردانی حسابداری
کارشناسی علمی کاربردی حسابداری (ناپیوسته)
کارشناسی پیوسته
کارشناسی ارشد

گرایش‌ها

اصلی‌ترین گرایش‌های حسابداری شامل حسابداری مالی، حسابداری صنعتی، حسابرسی، حسابداری دولتی و حسابداری مدیریت است.

دروس‌ پایه‌

روانشناسی‌ عمومی‌، جامعه‌ شناسی‌، اصول‌ علم‌ اقتصاد، ریاضیات‌ پایه‌، ریاضیات‌ کاربردی‌، آمار کاربردی‌، مبانی‌ کاربرد کامپیوتر، پژوهش‌ و عملیات‌، مدیریت‌ تولید، حقوق‌ بازرگانی‌، پول‌ و ارز بانکداری، مبانی‌ سازمان‌ مدیریت‌، توسعه‌ اقتصادی‌، مالیه‌ عمومی‌، روش‌ تحقیق‌.

بیشتر بخوانید »»» شرکت حسابداری ، موسسه حسابداری

دروس‌ اصلی و تخصصی

اصول‌ حسابداری‌، حسابداری‌ میانه‌، حسابداری‌ پیشرفته‌، حسابداری ‌صنعتی‌، حسابرسی‌، حسابداری‌ مالیاتی‌، اصول‌ تنظیم‌ و کنترل‌ بودجه‌، مدیریت‌ مالی‌، مباحث‌ جاری‌ حسابداری‌، متون‌ حسابداری‌.

آشنایی با رشته حسابداری
آشنایی با رشته حسابداری

حسابداری صنعتی

بعد از انقلاب صنعتی برای تعیین نرخ تمام‌شده محصولات تولیدی، حسابداری صنعتی به وجود آمد. اندازه‌گیری و گزارش نرخ محصولات، خدمات و فعالیت‌ها، هدف اصلی این رشته است.

حسابداری مالی

جمع‌آوری صورتهای مالی موردنیاز افراد، یکی از مهم‌ترین اهداف رشته حسابداری مالی است. به همین علت به این نوع حسابداری، حسابداری گزارش هم گفته می‌شود.

برای مثال، ایجاد مالیات بر درآمد، یکی از مواردی است که بر رشته حسابداری تأثیر زیادی گذاشته. این نوع مالیات، تدبیری برای فراهم کردن نیازهای اقتصادی کشورهاست که از اوایل قرن نوزدهم، جزئی از نظام مالیاتی کشورها شد.

بیشتر بخوانید »»» شرکت حسابداری ، موسسه حسابداری

برای تعیین مالیات بر درآمد احتیاج است که مقدار سود خالص مشخص شود و برای این کار، نگهداری از حساب‌ها و تنظیم صورت‌های مالی که میزان دقیق سود را نشان دهد، ضروری است.

به همین دلیل دولت‌ها یکی از مهم‌ترین استفاده‌کنندگان از صورتهای مالی سازمان‌ها هستند.

آشنایی با رشته حسابداری
آشنایی با رشته حسابداری

بانک‌ها، اعتباردهندگان، بستانکاران بلندمدت و کوتاه مدت، مشتریان، فروشندگان، سرمایه‌گذاران، کارکنان، کارگزاران بازار سرمایه، جامعه و مدیریت مؤسسه را، می‌توان به‌عنوان استفاده‌کنندگان دیگر از صورت‌های مالی نام برد.

حسابداری دولتی

این رشته به دولت‌ها کمک می‌کند تا درآمدها و هزینه‌های سالانه کشور را بررسی کنند و به تصویب مجلس نمایندگان برسانند. به وجود آمدن سیستم بودجه و احتیاج به سیستم حسابداری مربوط، باعث به وجود آمدن حسابداری دولتی گردید.

حسابداری مدیریت

علم مدیریت توسط فردی به نام فردریک تیلور مطرح گردید، که شامل نوع برخورد درست با مسائل سازمان‌ها به‌منظور پیدا کردن بهترین راه‌ها برای انجام کاری می‌شود و برای به‌دست آوردن اطلاعات کامل و نتایج مناسب بکار می‌رود.

آشنایی با رشته حسابداری
آشنایی با رشته حسابداری
بیشتر بخوانید »»» ارائه خدمات حسابرسی در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره

اطلاعاتی مانند نرخ تمام‌شده محصولات و خدمات، مقدار تولید، هزینه قسمت‌های مختلف تولید، قیمت فروش محصولات و خدمات و ظرفیت منابع مختلف مثل ظرفیت تولیدی ماشین آلات و تجزیه و تحلیل این اطلاعات، نیاز اساسی این نوع مدیریت است.
به همین علت حسابداری مدیریت، به‌عنوان رشته‌ای خاص در اوایل قرن کنونی به وجود آمد.

حسابداری منابع انسانی

این رشته شامل شناسایی و ارزیابی منابع انسانی یک موسسه و گزارش آن به اشخاص مربوطه می‌باشد. نگاهی تازه به منابع انسانی یکی از اصلی‌ترین دلایل کسب درآمد در شرکت‌هاست و جزء موضوعات جدید علم حسابداری است.


دیگر مقالات مفید سایت نوین ارقام:

برای مشاهده سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار  اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس :

ایمیلinfo@novinacc.com

تلفن ثابت : ۷۷۹۲۱۳۵۲ – ۷۷۹۰۸۷۳۳ – ۷۷۹۲۹۸۱۰ 

تلفن همراه : ۰۹۱۲۸۴۳۲۷۷۳

آدرس : تهران، نبش اتوبان نواب، خیابان محبوب مجاز شرقی، پلاک 261، طبقه اول، واحد 5


Source

سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار تراز

      ثبت شرکت خصوصی

ثبت شرکت خصوصی

راه اندازی شرکت خصوصی یک سرمایه گذاری هیجان انگیز است. که نیاز به برنامه ریزی و اجرای دقیق دارد. ثبت شرکت

ادامه مطلب »

ثبت شرکت مدلینگ

ثبت شرکت مدلینگ یکی از مواردی است که برای ورود به دنیای مدلینگ بسیار مهم است. ثبت شرکت مدلینگ به معنای

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *