مشاوره رایگان: ۸۸۳۱۴۵۳۲/ ۸۸۳۱۴۵۳۲ (۰۲۱)

دسته بندی :

تمدید قانون آزمایشی مالیات ارزش افزوده

مشاور مالیاتی اتاق اصناف از احتمال تمدید قانون آزمایشی مالیات ارزش افزوده فعلی برای سال آینده و پس گرفتن لایحه مالیات ارزش افزوده در مجلس خبر داد. محمدرضا جعفریان در گفت‌وگویی در مورد لایحه مالیات بر ارزش افزوده، اظهار داشت: شواهد نشان می‌دهد، بر اساس توافق قوه مجریه و مقننه تصمیم بر این شده که لایحه مالیات بر ارزش افزوده که طی سال‌های گذشته در کمیته‌های مختلف با حضور بخش خصوصی و ذی‌نفعان بررسی شد، دولت آن را پس بگیرد.
وی افزود: قرار است قانون آزمایشی فعلی که هر سال در بودجه تمدید می‌شود، با اندکی اصلاحات در مجلس بررسی و به تصویب برسد.
مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران بابیان اینکه طی ۳ سال اخیر لایحه مالیات ارزش افزوده بررسی شد، گفت: نقاط قوت و ضعف پیش‌نویس لایحه بودجه بررسی و اصلاح شد، زیرا قانون فعلی به لحاظ ساختاری و ماهیتی چالش‌های اساسی دارد، اما در نهایت اکنون فصل بودجه رسیده و احتمالاً قانون آزمایشی فعلی برای سال آینده نیز تمدید خواهد شد.
این فعال بخش خصوصی با تأکید بر اینکه طی ۴ سال اخیر قانون آزمایشی با ایرادات ساختاری و اساسی در قوانین بودجه سالانه تمدید شده است، بیان داشت: از پشت پرده چنین تصمیماتی خبر نداریم و شواهد نشان می‌دهد که اتفاقاتی در جریان است که امیدواریم به نفع مردم باشد.
به گفته جعفریان، قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده ایرادات مبنایی و ساختاری زیادی داشته و اکنون ۵۳ ماده، حدود ۴۰۰ بخشنامه و دستورالعمل اجرایی دارد. این نشان می‌دهد که در اجرا دچار مشکل است و تفاسیر متعدد از آن می‌شود، اما فضای کسب‌وکار و تولید را مشوش و با مشکلات عدیده روبرو ساخته است.
مشاور مالیاتی اتاق اصناف افزود: نمایندگان مجلس چگونه یک قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده را در قانون برنامه پنجم آوردند و اکنون ۹ سال است، اجرایی می‌شود.
جعفریان با ابراز تأسف از اینکه لایحه صندوق مکانیزه فروش یک ماه است، نهایی شده و توسط هیأت رئیسه مجلس برای طرح در صحن مجلس معطل است، یادآور شد: کار آن‌قدر آهسته پیش رفت که فصل بررسی بودجه رسیده و قانون ناقص و مشکل‌دار گذشته ملاک عمل قرار خواهد گرفت.
مشاور مالیاتی اتاق اصناف افزود: دولت احتمالاً لایحه مالیات ارزش افزوده را پس می‌گیرد و مجدداً قانون فعلی با اصلاح و تغییرات تهیه خواهد شد و مسیر بررسی و تصویب را مجدداً در مجلس طی خواهد کرد که قطعاً به امسال نمی‌رسد.
وی با تأکید بر اینکه شرایط کنونی به نفع نظام اقتصادی و مالیاتی کشور نیست، عنوان کرد: قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده به‌علت تغییر پذیری، برداشت‌های متفاوتی در اجرا به همراه دارد که تولید و خدمات را با مشکل مواجه کرده است.
مشاور مالیاتی اتاق اصناف خاطرنشان کرد: لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده اواخر سال ۹۵ به مجلس آمد، اما معلوم نیست چرا روند بررسی در این مدت طولانی بی‌نتیجه مانده است

سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار تراز

      ثبت شرکت خصوصی

ثبت شرکت خصوصی

راه اندازی شرکت خصوصی یک سرمایه گذاری هیجان انگیز است. که نیاز به برنامه ریزی و اجرای دقیق دارد. ثبت شرکت

ادامه مطلب »

ثبت شرکت مدلینگ

ثبت شرکت مدلینگ یکی از مواردی است که برای ورود به دنیای مدلینگ بسیار مهم است. ثبت شرکت مدلینگ به معنای

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *