مشاوره رایگان: ۸۸۳۱۴۵۳۲/ ۸۸۳۱۴۵۳۲ (۰۲۱)

دسته بندی :

سرنوشت قانون مالیات ارزش‌افزوده طلا خرداد مشخص می‌شود

نوسان‌های‌ نرخ در بازار طلا‌ و سکه در هفته‌های گذشته، بار دیگر توانست توجه‌های زیادی را سمت خود جلب کند و به محلی برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌داران تبدیل شود. اما آنطور که فعالان این بازار می‌گویند، حجم تقاضای به وجود آمده، فقط معطوف به بازار سکه بوده و بازار طلا خریدار چندانی نداشته و همچنان رکود بی‌سابقه‌ای بر این بازار حکمفرماست.
در دلایل این امر هم آنطور که گفته می‌شود، با توجه به بالا بودن هزینه تولید در صنعت طلا، موضوع مالیات ارزش‌افزوده نیز مزیت بر علت و سبب شده تا خرید‌وفروش طلا نه برای مصرف‌کنندگان و نه برای فروشندگان توجیه چندانی نداشته باشد و همین امر عاملی شده برای تشدید مشکلات واحدهای صنفی طلا که در نهایت منجر به تعطیلی بسیاری از آنها شده است. صنعت طلاوجواهر از جمله صنف‌هایی بود که در ابتدای اجرای قانون مالیات ارزش‌افزوده، نسبت به نحوه اجرای این قانون واکنش نشان داد و در برابر اجرای آن مقاومت کرد. هرچند فعالان این صنف در نهایت نسبت به اجرای قانون اقدام کردند اما همچنان نسبت به این موضوع منتقد هستند. اعتراض این صنف نه به میزان نرخ مالیات ارزش‌افزوده ۹درصد، بلکه به نحوه اجرای این قانون است؛ آنها بر این باورند که اگر قرار است از صنف طلافروشان مالیاتی دریافت شود، این مالیات باید از درآمد حاصل یا اجرت طلا گرفته شود، نه از اصل سرمایه.

طرحی که به رکود بازار طلا دامن زد
ابراهیم محمد‌ولی، رئیس اتحادیه طلاوجواهر در این‌باره در گفت‌وگو با «گسترش‌تجارت» با بیان اینکه در راستای اجرای قانون مالیات ارزش‌افزوده، صنف طلا‌فروشان از جمله بخش‌های موظف به اجرای این قانون هستند، افزود: نحوه اجرای این قانون نارضایتی‌هایی را در صنف ما به وجود آورده و باعث شده در کنار سایر مشکلات این بخش، بازار طلا با رکود روبه‌رو شود.
او بیان اینکه در راستای رفع این چالش، تاکید براین است که اصلاحاتی در این قانون انجام شود، اظهار کرد: با توجه به نشست‌ها و پیگیری‌هایی که با مسئولان مربوط داشته‌ایم، در نهایت مقرر شد که لایحه جدیدی به مجلس ارائه و بررسی و نتیجه نهایی آن تا خرداد مشخص شود. دراین لایحه براین موضوع تاکید شده که اگر قرار است از صنف طلافروشان مالیاتی دریافت شود، این مالیات باید از درآمد حاصل یا اجرت طلا گرفته شود.
این فعال بازار طلا با تاکید بر اینکه امیدواریم این اصلاحات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با تصمیم نمایندگان انجام شود، ادامه داد: به محض تصویب لایحه جدید در مجلس، شرایط جدید در صنف طلافروشان به اجرا درخواهد آمد. به گفته او به‌طور حتم این امر گامی خواهد بود در جهت خروج این بازار از رکود فعلی و گرم شدن بازار خریدوفروش طلا که مدتی است از رونق افتاده است.

هزینه تولید بالاست
وی با بیان اینکه موضوع مالیات ارزش‌افزوده، در کنار سایر مشکلات صنف طلافروشان از جمله تامین مواد اولیه، خرید ابزار و ماشین‌آلات، نوسان‌های موجود دراین بخش، هزینه بالای تولید و… باعث شده که مشکلات و گرفتاری‌های صنف طلافروشان افزایش یابد و دغدغه فعالان این بخش را هر روز بیشتر کند، افزود: این شرایطی است که دست به‌دست هم داد تا رکود عجیبی در بازار طلا و جواهر ایجاد و هر روز از میزان خرید وفروش دراین بازار کاسته شود.
به گفته محمدولی، در چند سال گذشته، به‌دلیل پایین آمدن قدرت رقابت فعالان صنف طلافروشان، ما شاهد تعطیلی و نیمه‌تعطیلی واحدهای زیادی بودیم که نه از روی تمایل، بلکه به اجبار تن به این شرایط داده‌اند تا ازاین طریق جلوی هزینه بالای واحد صنفی‌شان را بگیرند.

خریداران و فروشندگان بلاتکلیف
رئیس اتحادیه طلا‌وجواهر در ادامه به نوسان‌های شدیدی که در هفته‌های گذشته بر این بازار حاکم شده است، اشاره کرد و افزود: نوسان‌های نرخ باعث کاهش قدرت تصمیم‌گیری هم برای مصرف‌کننده و هم فروشنده طلا می‌شود و این موضوع به کسادی بازار دامن خواهد زد زیرا در این شرایط خریداران و فروشندگان نمی‌دانند از معامله‌ای که انجام می‌دهند متضرر خواهند شد یا خیر.
او با بیان اینکه ثبات و آرامش در اقتصاد و بازارها، می‌تواند شرایط مناسبی را به وجود آورد که معاملات بیشتری در بازارها انجام و باعث رونق کسب‌وکارها شود، ‌تصریح کرد: دراین راستا لازم است که بانک مرکزی و سیاستگذاران این حوزه، اقدامات لازم را در راستای ایجاد ثبات بازارها انجام دهند. البته اقداماتی ازسوی دولت و بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه درحال انجام است که امیدواریم این اقدامات نتیجه مطلوبی را به‌دنبال داشته باشد. هرچند در چند روز گذشته، تا حدی از التهاب‌های به وجود آمده در بازار سکه کاسته و نرخ طلا و سکه تعدیل شده است.
وی اظهار امیدواری کرد که با اعمال سیاست‌های بانک مرکزی در این بخش و کاهش نرخ طلای جهانی، به‌تدریج شاهد کاهش بیشتر نرخ‌ها باشیم.

اصلاح طرح مالیاتی، سود دوطرفه دارد
محمد کشتی‌آرای، عضو هیات‌مدیره اتحادیه طلاوجواهر هم دراین باره در گفت‌وگو با «گسترش‌تجارت» با بیان اینکه رکود حاکم بر بازارطلاوجواهر باعث ریزش تعداد واحد‌های فعال این صنعت شده، افزود: از مهم‌ترین مشکلاتی که باعث شده واحدهای صنفی طلاوجواهر تعطیل شوند، موضوع مالیات ارزش‌افزوده است که سبب شده در کشور، تعداد زیادی از واحدهای طلافروشی در معرض تعطیلی قرار بگیرند.
وی با بیان اینکه دریافت مالیات ارزش‌افزوده از اصل سرمایه طرح منطقی نیست و باید اصلاحات لازم در این زمینه انجام شود، اظهار کرد: طلا هم حکم پول و سرمایه را دارد و منطقی این است که نباید مالیاتی به آن تعلق بگیرد. این امر باعث گلایه بسیاری از واحدهای طلافروشی شده و اتحادیه با جدیت پیگیر این موضوع است تا در این قانون بازنگری و مالیات از درآمد حاصل یا اجرت طلا گرفته شود، نه از اصل سرمایه.
به گفته کشتی‌آرای؛ دریافت مالیات ارزش‌افزوده از اصل سرمایه باعث شده نرخ تمام‌شده تولید طلا افزایش یابد و این میل خرید به طلا را در مردم تحت‌تاثیر قرار داده و فروش این صنف را به شدت کاهش داده است. وی بر این باور است که این امر صنعت طلاوجواهر کشور را به سمت رکود کشانده و باعث شده تعداد زیادی از واحدهای تولیدی و مغازه‌های طلافروشی تعطیل شوند.
وی با اشاره به اینکه با توجه به مشکلاتی که وجود دارد، خواسته‌های‌مان را مطرح کرده‌ایم و منتظریم لایحه جدیدی که به مجلس رفته، بررسی و نتیجه نهایی آن مشخص شود، یادآور شد: امیدواریم این لایحه به‌گونه‌ای بررسی شود که در نهایت خواسته صنف طلافروشان در آن لحاظ شود. به گفته این فعال بازار طلا، اگر مالیات از اجرت دریافت شود، این امر به کاهش هزینه تولید طلا منجر می‌شود و در نهایت نرخ نهایی را برای مصرف‌کننده پایین می‌آورد که این هم به سود مصرف‌کننده خواهد بود، هم صنف طلافروشان. ضمن اینکه این امر بازار فلز زرد را که مدتی است با رکود روبه‌رو است از کسادی خارج خواهد کرد.

مردم دیگر توان خرید طلا ندارند
هوشنگ شیشه‌بران، رئیس اتحادیه طلاوجواهر اصفهان هم دراین‌باره در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این موضوع که متاسفانه به‌دلیل افزایش بی‌رویه نرخ طلا مردم تمایل بسیاری به خرید و استفاده اززیورآلات مصنوعی و بدلیجات که بیشتر وارداتی هستند، دارند، اظهار کرد: درحال‌حاضر شرایط بازار طلا و فروش آن در کشور نامناسب است. هم اکنون تمام کارگاه‌های طلا نیمه‌تعطیل هستند و واحدهای طلافروشی به‌دلیل اینکه مصرف‌کننده توان خرید ندارد، هیچ فروشی ندارند.
وی به موضوع مالیات ارزش‌افزوده در صنعت طلا اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه طلا اصل سرمایه است، نباید مالیات ارزش‌افزوده از آن گرفته شود زیرا نرخ طلا در فرمول هر گرم طلا به همراه اجرت ساخت و ارزش‌افزوده بالاتر می‌رود.
این فعال بازار طلا تصریح کرد: متاسفانه به‌دلیل افزایش بی‌رویه نرخ طلا مردم تمایل بسیاری به خرید و استفاده از زیورآلات مصنوعی که بیشتر وارداتی هستند، دارند. وی با بیان اینکه فروش بدلیجات مخاطراتی برای مصرف‌کننده و فروشنده به‌ویژه در بازار تولید طلای اصفهان ایجاد کرده است، افزود: با نگاهی به مغازه‌های زیورآلات مصنوعی متوجه طرح‌های طلا روی فلزات کم ارزش همچون تیتانیوم می‌شویم، در حالی که این فلزات در آینده هیچ ارزشی برای خریدار ندارند.

مالیات، بازار صادراتی طلا را هم متاثر کرد
رئیس اتحادیه طلاوجواهر اصفهان درباره وضعیت صادرات طلا، اظهار کرد: میزان صادرات طلا در سال‌های ۹۰ و ۹۱ حدود ۷۵۰میلیون دلار بود اما این رقم، اکنون به‌طور تقریبی به صفر رسیده و به غیر از ۲صادرکننده امروز صادراتی انجام نمی‌شود. وی در پاسخ به این پرسش که با بالا رفتن نرخ ارز، چرا دولت بر سیاست افزایش صادرات طلا برای رونق اقتصادی کشور تمرکز نمی‌کند، توضیح داد: متاسفانه موضوع دریافت ۹درصد مالیات ارزش‌افزوده از اصل طلا بر شرایط بازار صادراتی و همچنین بازار داخلی تاثیر منفی دارد.
شیشه‌بران با بیان اینکه صنعت طلای کشور امروز در رکود کامل به سر می‌برد، افزود: در این شرایط واحدهای تولید طلا یکی پس از دیگری به‌دلیل ناتوانی در اداره امور خود تعطیل می‌شوند به نحوی که سال گذشته حدود ۸۰۰واحد در تهران و بیش از ۱۰۰واحد در اصفهان تعطیل شده‌اند.

سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار تراز

      ثبت شرکت خصوصی

ثبت شرکت خصوصی

راه اندازی شرکت خصوصی یک سرمایه گذاری هیجان انگیز است. که نیاز به برنامه ریزی و اجرای دقیق دارد. ثبت شرکت

ادامه مطلب »

ثبت شرکت مدلینگ

ثبت شرکت مدلینگ یکی از مواردی است که برای ورود به دنیای مدلینگ بسیار مهم است. ثبت شرکت مدلینگ به معنای

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *