معرفی گرایش مدیریت مالی

با توجه به روندجهاني شدن اقتصاد كشورها، متخصصان مالي كشور، بايستي با نظام‌هاي مالي جهاني و شيوه‌هاي سرمايه‌گذاري و ابزارهاي مالي پيشرفته آشنايي داشته باشند تا كشور بتواند موقعيت مالي خود را در دنياي متلاطم امروز تثبيت كند.

رشته مديريت مالي در همين راستا ايجاد شده است. در اين رشته دانشجويان با تئوري‌هاي نوين مديريت مالي و كاربرد آنها آشنا مي‌شوند و در نهايت مي‌توانند با ارائه راهكار‌هايي براي بسط و توسعه سرمايه‌گذاري، گام‌هاي مؤثري در حل مشكلات اقتصادي كشور بردارند.

دانش‌آموختگان مديريت مالي علاوه بر توانايي تجزيه و تحليل و حضور فعال در بازارهاي مالي مي‌توانند وضعيت مالي شركت‌ها و مؤسسات را مورد ارزيابي قرار دهند و در اخذ تصميمات مالي مؤثر در سازمان‌ها، نقش اساسي ايفا كنند.

بازار کار آن : بورس،بانک، بیمه و مدیر مالی شرکتها.

بیشتر بخوانید »»» خدمات حسابداری | خدمات حسابرسی

مدیر مالی از نظر پست سازمانی بالاتر از حسابداری است و حسابداران گزارشهای مالی موردنظر مدیران مالی را تهیه می کنند و اما تصمیم گیریها بر عهده مدیر مالی است.
فارغ التیصیلان این رشته با تسلط به مباحث تئوری مدیریت مالی در حوز ه های مختلفی همچون سرمایه گذاری و بانکداری و بیمه و مدیریت ریسک و مهندسی مالی (ارایه روشهای نوین مالی ) تامین مالی و اعتباری می تواند در پستهای مرتبط سازمانی ازجمله معاونت مالی ( در مفهوم جدید آن ) و معاونت سرمایه گذاری و تامین مالی اعتبارات مالی در بانکها و ارزیابی اقتصادی پروژه ها و شرکتهای سرمایه گذاری و بورس اوراق بهادار و غیره مشغول بکار شوند.

معرفی گرایش مدیریت مالی
معرفی گرایش مدیریت مالی

این رشته در حال حاضر دارای آینده شغلی بسیار مناسبی می باشد. از دانشگاه تهران از سال 1382 در مقطع کارشناسی اقدام به جذب دانشجو کرده است. امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد.

اگرچه بازار کار رشته مدیریت نسبت به بازار کار سایر رشته های دانشگاهی از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

اما يك‌ فارغ‌التحصيل‌ رشته‌ مديريت‌ نبايد انتظار داشته‌ باشد كه‌ از همان‌ بدو امر به‌ عنوان‌ مدير يك‌ شركت‌ يا كارخانه‌ مشغول‌ به‌ كار گردد.

چراکه‌ بخشي‌ از مطالب‌ و محتواي‌ كلاس‌هاي‌ مديريت‌ بايد به‌ عنوان‌ تجربه‌ از محيط‌ و سازمان‌هاي‌ جامعه‌ گرفته‌ شود. بنابراين‌ فارغ‌التحصيل‌ اين‌ رشته‌ در ابتدا بايد به‌ عنوان‌ يك‌ كارشناس‌ در رده‌هاي‌ پايين‌تر وارد بازار كار شده‌ و سپس‌ به‌ مرور پله‌هاي‌ ترقي‌ را طي‌ كند.

بیشتر بخوانید »»» شرکت حسابداری ، موسسه حسابداری

درس‌هاي اصلي و تخصصي اين رشته در طول تحصيل :


مديريت مالي، پول و ارز بانكداري، رياضيات و كاربرد آن در مديريت مالي، حسابداري مالي، مديريت سرمايه‌گذاري اوراق بهادار(مقدماتی و پیشرفته)، مديريت مالي پیش نیاز، نهادهاي پولي و مالي، بازار پول و سرمايه، مباني بانكداري و مديريت بانك، بررسی موارد خاص ، سیستمهای اطلاعاتی، تئوریهای مدیریت، مدیریت مالی پیشرفته، سمینار مالی ،اقتصاد مدیریت،روش تحقیق،تحقیق در عملیات.

درس‌هاي اصلي و تخصصي اين رشته در طول تحصيل
درس‌هاي اصلي و تخصصي اين رشته در طول تحصيل

مشخصات کلی دوره کارشناسی ارشد رشته حسابداری

دوره کارشناسی ارشد رشته حسابداری به منظور آموزش تخصصی حسابداری به دانشجویانی تدوین گردیده است که در آینده در حرفه حسابرسی یا مشاغل مختلف حسابداری در مؤسسه های بازرگانی، صنعتی و دولتی مشغول کار خواهند شد. بدیهی است دانشجویانی که در حال حاضر به کار حسابرسی و حسابداری اشتغال دارند با گذرانیدن این دوره اطلاعات و معلومات تخصصی خود را افزایش می دهند و مسئولیت های سنگین تری را عهده دار خواهند گردید.

تغییر سریع محیط پیرامون ما باعث شده تا حسابداری به عنوان زبان تجارت در ثبت و تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی در مؤسسه های گوناگون پیچیده گردد.

بیشتر بخوانید »»» گزارش فصلی و ارزش افزوده در حسابداری شرکتی

تصمیم گیری دقیق و به موقع بر اساس اطلاعات جهت توزیع مناسب منابع ضروری به نظر می رسد. پیکره دانش به طور مداوم در حال تغییر است و می توان گفت در چنین وضعیتی اشخاص حرفه ای هنگامی به بهترین شکل آموزش می بینند که مفاهیم پایه را بیاموزند.

دامنه آموخته های یک حسابدار باید وسیع باشد به گونه ای که صلاحیت فنی و حرفه ای کسب کند و همچنین توانایی تحلیل به دست آورد تا اینکه بتواند وظایف خود را در محیطی پیچیده و در حال تغییر به خوبی به انجام رساند.

 

مشخصات کلی دوره کارشناسی ارشد رشته حسابداری
مشخصات کلی دوره کارشناسی ارشد رشته حسابداری

نقش و توانایی:

به طور کلی، فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد رشته حسابداری می توانند به عنوان حسابرس یا مسئولان حسابداری و امور مالی در مؤسسه های مختلف به کار مشغول شوند.

بیشتر بخوانید »»» مالیات حقوق

فارغ التحصیلانی که در شرکتهای بزرگ استخدام می شوند قادر خواهند بود در قسمت های تخصیص منابع یا سیستمهای اطلاعاتی مدیریت و در مشاغل تحلیل گر مالی یا حسابرس داخلی مشغول کار شوند و یا مسئولیت بخشی از وظیفه برنامه ریزی و کنترل مالی را عهده دار گردند.

مسئولیت های دیگری که فارغ التحصیلان این دوره و مؤسسه های بزرگ می توانند عهده دار گردند، بودجه بندی و تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی و پیش بینی است.

فارغ التحصیلان این دوره پس از کسب تجربه کافی می توانند در سطوح مختلف مدیریت مالی و حسابرسی انجام وظیفه نمایند و در اداره مؤسسه به مدیریت کمک های مؤثری عرضه نمایند.

نقش و توانایی
نقش و توانایی

 ضرورت و اهمیت:

    تغییرات سریع بازرگانی و صنایع مسئولیت های خطیری را در سیستم اقتصادی و اجتماعی جامعه به عهده حسابداران محول نموده است.

امروزه حسابدار علاوه بر وظیفه تاریخی خود که ثبت و گزارش دهی اطلاعات مربوط به فعالیت های گذشته سازمان است، وظیفه دیگری را نیز تقبل نموده که عبارت است از تحلیل و تفسیر فعالیت های گذشته و تلفیق آن با اطلاعات اضافی دیگر به منظور استفاده در امر برنامه ریزی و تصمیم گیری های بازرگانی.

بیشتر بخوانید »»» مشاور مالیاتی چیست؟

حسابدار امروزی بر خلاف گذشته وظایف متعدد و سنگینی نظیر تجزیه و تحلیل رویدادها، سنجش رویدادهای اقتصادی، طراحی سیستم، فرآیندهای تحلیلی و تفسیری ارزیابی های مالی و در واقع تمامی زمینه فعالیت مدیریت را بر عهده دارد.

مسئولان حسابداری سازمانها در صورتی که وظیفه خود را به نحو مطلوب انجام دهند باید بیش از هر یک از مسئولان دیگر (شاید به استثنای مدیریت عامل) از فعالیت های مختلف سازمان آگاهی داشته باشند.


دیگر مقالات مفید سایت نوین ارقام:

برای مشاهده سایر مقالات موسسه نوین ارقام ماندگار  اینجا کلیک کنید

اطلاعات تماس :

ایمیلinfo@novinacc.com

تلفن ثابت : ۷۷۹۲۱۳۵۲ – ۷۷۹۰۸۷۳۳ – ۷۷۹۲۹۸۱۰ 

تلفن همراه : ۰۹۱۲۸۴۳۲۷۷۳

آدرس : تهران، نبش اتوبان نواب، خیابان محبوب مجاز شرقی، پلاک 261، طبقه اول، واحد 5